Profesorky Fakulty stavební ČVUT o životních cestách a akademické kariéře

Přesně před sto lety odpromovala na Vysoké škole architektury a pozemního stavitelství ČVUT v Praze první žena v Československu na architektku. Milada Petříková-Pavlíková přitom začala svoje studium v době Rakousko-Uherska, kdy to předpisy nedovolovaly. Zkoušky tak mohla vykonat jen neoficiálně a byly jí uznány až po rozpadu monarchie.

Při příležitosti tohoto výročí přijalo pozvání do rozhovoru Srdcem stavaři všech sedm profesorek, které v současnosti na Fakultě stavební ČVUT působí. Každá přitom je na jiné katedře a jejich cesty k akademické sféře byly naprosto rozdílné.

Jak se ke stavařině dostaly? Jak vnímají změny ve svých oborech v průběhu let? Na co při svojí cestě přišly? Co se snaží předat svým studentům a jaký má být dobrý pedagog? A co by poradily studentkám aspirujícím na podobnou akademickou kariéru? O tom všem se s námi před budovou Fakulty stavební podělily prof. Milena Císlerová, prof. Lena Halounová, prof. Renáta Schneiderová Heralová, prof. Daniela Jarušková, prof. Alena Kohoutková, prof. Milena Pavlíková a prof. Zuzana Pešková.

Sdílet