Kalkulačka orientační pojistné hodnoty nemovitostí

Tornádo, které se koncem loňského června prohnalo Břeclavskem a Hodonínskem, výrazně zvýšilo zájem Čechů o pojištění majetku. V České republice je dlouhodobě pojištěná pouhá polovina nemovitostí. A z těchto existujících pojistek je na správnou hodnotu nastaveno pouhých 30 %.

Proto Česká asociace pojišťoven spolu s Katedrou ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fakulty stavební ČVUT v Praze vyvinula kalkulačku orientační pojistné hodnoty nemovitostí, která občanům i pojišťovnám může pomoci určit, jakou aktuální hodnotu má jejich rodinný dům pro pojišťovnu, u které mají sjednanou pojistnou smlouvu. Kalkulačka zatím umí vypočítat pojistné hodnoty rodinných domů, avšak už se připravuje možnost kalkulace rekreačních objektů a v budoucnu přibydou i odhady cen bytových domů. Kalkulačka je dostupná na webu https://www.cap.cz/kophn

Pro stanovení orientačních hodnot rodinných domů byly použity návrhy rodinných domů zděné konstrukce, které představují většinu trhu. Nicméně jsou použitelné i pro rodinné domy dřevěné konstrukce.

Co vše bylo potřeba při vytváření kalkulačky zohlednit a jak náročný to byl proces, nám vysvětlí její tvůrkyně – vedoucí Katedry ekonomiky a řízení ve stavebnictví prof. Renáta Schneiderová Heralová a její dvě kolegyně, Ing. Iveta Střelcová, Ph.D., a Ing. Lucie Brožová, Ph.D., které se dlouhodobě věnují oblasti kalkulací a rozpočtování pozemních a inženýrských staveb.

Sdílet