Obnova Šlechtovy restaurace

Šlechtova restaurace, původně raně barokní letohrádek postavený v letech 1689 až 1692, získala svůj název v roce 1882 po Václavu Šlechtovi, který měl budovu v pronájmu. Na konci šedesátých let dvacátého století se slavná restaurace musela kvůli špatnému stavu uzavřít.

V letech 1978 a 1980 ji postihly dva požáry a v roce 2002 zasáhla povodeň, která ji zatopila až do výšky 5 metrů.

S projektem obnovy Šlechtovy restaurace v Pražské stromovce se začalo už v roce 1999.

Již přes 20 let se na něm podílí i profesor Mikuláš Hulec, vedoucí Katedry architektury na Fakultě stavební ČVUT v Praze, a to v rámci ateliéru Hulec & Špička Architekti. Na projektu s ním dále spolupracují Daniel Špička, Helena Šímová, Michala Srnková, Matěj Boháč a společnost Satra.

Za týmem architektů, restaurátorů a mnoha dalších je již rekonstrukce hlavní budovy včetně barokního sálu, umělé okrasné jeskyně (grotty) s kašnou a vodopádem, terasy i arkád v přízemí.

Restauraci čeká ještě několik vnějších úprav jako kolonáda, altán, toalety, ale také kompletní dovybavení interiéru včetně gastro technologie.

Objekt je kulturní památkou, jejím vlastníkem je hlavní město Praha. Otevření Šlechtovy restaurace se plánuje na léto roku 2022.

Sdílet