Projekt SHui (Soil Hydrology research platform underpinning innovation to manage water scarcity in European and Chinese cropping systems) se zabývá inovativními způsoby zajištění udržitelného zásobování vodou pro zemědělství v podmínkách Evropy a Číny, a to i s ohledem na klimatické změny. Projekt SHui (European Commission Grant Agreement number: 773903) začal v roce 2018 a ukončen bude v září 2022. V evropské části je financován Evropskou komisí v rámci programu Horizon 2020, čínská část je hrazena Čínským ministerstvem pro vědu a výzkum.
Vědci z Fakulty stavební ČVUT, Katedry hydromeliorací a krajinného inženýrství, se věnují hydrologickému a eroznímu modelování a vedou pracovní balíček, v němž se zabývají problematikou pohybu vody na povrchu půdy i v půdě, jejím vsakováním i povrchovým odtokem. Výzkum je dále zaměřen na pohyb vody ve vztahu k rostlinám a jejich schopnosti dostupnou vodu využívat.
Výzkumníci přitom nezůstávají pouze v laboratořích a u modelování, ale vyjíždějí i do terénu. Konkrétně na pole, kde ve spolupráci se zemědělci provádějí terénní měření.
Výsledkem projektu bude soubor technologií a nástrojů pro podporu rozhodování, jak zvládat narůstající nedostatek vody v evropských a čínských podmínkách zemědělské krajiny.
Do projektu je zapojena i řada prestižních zahraničních univerzit jako například Lancaster University ve Velké Británii nebo Hong Kong Baptist University v Hong Kongu.
Pod vedením doc. Tomáše Dostála a doktora Miroslava Bauera z Fakulty stavební ČVUT se na projektu mohou podílet i studenti, a to třeba na mnoha experimentech, jako je využití dešťového simulátoru, na pokusech s umělou povodňovou vlnou a mnoha dalších.